Prywatne uczelnie w Polsce nie przestrzegają zasad

Jako obserwator z zewnątrz, nie mogę się zgodzić z Twoją opinią. Obecna sytuacja w polskiej edukacji to prawdziwe szaleństwo. Prywatne uczelnie działają na wolnym rynku, ale nie chcą przestrzegać jego zasad. Na Zachodzie, gdzie uczelnie są płatne, studenci oczekują najwyższej jakości kształcenia, dostosowanej do wymagań rynku pracy. Jeśli absolwenci mają trudności ze znalezieniem pracy, uczelnia traci prestiż i uznanie. Podobnie, wykładowca, który nie potrafi przekazać wiedzy, zostaje szybko wyeliminowany. To prosta zasada: niski poziom = brak studentów = brak pieniędzy. W Polsce, zarówno prywatne, jak i państwowe uczelnie, traktują studentów jak piąte koło u wozu, ponieważ brakuje mechanizmów motywacyjnych i prawnych do weryfikacji jakości kształcenia.

Ta recenzja dotycząca Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, czyli PJATK, została znaleziona na stronie https://dzwiek.org/threads/prawda-o-studiach-podyplomowych-realizacja-dzwieku-w-pjwstk.5544/page-4.

Podsumowanie: Autor opinii wyraża swoje niezadowolenie z obecnej sytuacji edukacyjnej w Polsce, szczególnie w kontekście prywatnych uczelni. Zauważa, że choć te instytucje działają na wolnym rynku, nie przestrzegają jego zasad. W krajach zachodnich uczelnie płatne muszą zapewniać wysoką jakość kształcenia dostosowaną do realiów rynkowych, w przeciwnym razie tracą prestiż i studentów. W Polsce jednak brakuje odpowiednich mechanizmów prawnych i ekonomicznych, które motywowałyby uczelnie do utrzymania wysokiego poziomu edukacji. Zarówno prywatne, jak i państwowe uczelnie nie są odpowiednio rozliczane z jakości kształcenia, co prowadzi do traktowania studentów po macoszemu.